Արարատ Միրզոյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը մայիսի 31-ին ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի բարձրաստիճան պատվիրակությանը: Վերջինիս կազմում էին Իրավունքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների հարցերով գլխավոր տնօրեն Քրիստոս Ջակումոպուլոսը, Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Թոմաս Մարկերտը, Արդարադատության եւ իրավական համագործակցության վարչության ղեկավար Հաննե Յունկերը, Կոռուպցիայի դեմ պայքարող պետությունների խմբի (GRECO) գործադիր քարտուղար Ջիանլուկա Էսպոզիտոն, Եվրոպայի խորհրդի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար Նատալյա Վուտովան, քաղաքական խորհրդական Մաքսիմ Լոնգանգը:
Ողջունելով հյուրերին Ազգային ժողովում` խորհրդարանի ղեկավարը հանգամանալի ներկայացրել է Թավշյա հեղափոխությունից հետո մեր երկրում զարգացող գործընթացները, անդրադարձել տարբեր ոլորտներում, այդ թվում` ընտրական, դատական, հարկային համակարգերում իրականացվող բարեփոխումներին, այն քայլերին, որոնք ուղղված են կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ժողովրդավարության հետագա գարգացմանն ու քաղաքացիական հասարակության հետագա ամրապնդմանը: Արարատ Միրզոյանը հյուրերին մանրամասնել է անցումային արդարադատության իր տեսլականը:
«Մենք կարեւորում ենք, որ տարվող բարեփոխումները կրեն ինստիտուցիանալ բնույթ, ինչը կապահովի որդեգրած քաղաքականության շարունակականությունը»,-ասել է Արարատ Միրզոյանը:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար` Քրիստոս Ջակումոպուլոսը նշել է, որ Հայաստան այցելության իրենց նպատակն է իշխանությունների եւ տարբեր գործընկերների հետ քննարկել այնպիսի խնդիրներ, ինչպիսիք են արդարադատության համակարգի անկախությունը, արդար դատաքննության իրավունքը, կոռուպցիայի դեմ պայքարը, մարդու իրավունքների պաշտպանությունը: Ըստ նրա՝ իրավիճակի գնահատման արդյունքներով ԵԽ տարբեր կառույցները կառաջարկեն կարճաժամկետ եւ միջնաժամկետ փորձագիտական աջակցություն, կնախանշվեն համագործակցության հետագա ուղղությունները:
Երկուստեք արձանագրվել է բարեփոխումների գործընթացներում ներառականության ապահովման, տարբեր քաղաքական ուժերի, քաղաքացիական հասարակության ակտիվ մասնակցության կարեւորությունը:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը երախտագիտություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի կառույցներին` ամենատարբեր ոլորտներում ցուցաբերած օժանդակության, ինչպես նաեւ՝ հետագա փոխգործակցության պատրաստակամության համար:

А.Мирзоян принял высокую делегацию СЕ
31 мая Председатель НС А.Мирзоян принял высокую делегацию Совета Европы (СЕ). В ее составе – генеральный директор по правам человека и верховенству права Христос Джакумопулос,  секретарь Венецианской комиссии Томас Маркерт, руководитель департамента юстиции и правового сотрудничества Ханне Юнкер,   исполнительный секретарь группы государств по борьбе с коррупцией (GRECO) Джанлука Эспозито, руководитель Ереванского офиса СЕ Наталья Вутова, политический советник Максим Лонганг.
Приветствуя гостей, глава парламента обстоятельно представил развивающиеся в РА после Бархатной революции процессы, проводимые реформы в различных сферах, в том числе в избирательной, судебной, налоговой системах, а также обратился к шагам по борьбе с коррупцией, дальнейшему развитию демократии и укреплению гражданского общества. Спикер НС ознакомил гостей со своим видением переходного правосудия.
“Мы придаем важность институциональному характеру проводимых реформ, что обеспечит преемственность проводимой политики”, - заметил А.Мирзоян.
Поблагодарив за теплый прием, Христос Джакумопулос отметил, что цель визита в Армению – обсудить с властями и различными партнерами такие проблемы, как независимость судебной системы, право справедливого судебного расследования, борьба с коррупцией, защита прав человека. По Джакумопулосу, по итогам оценки ситуации различные структуры СЕ предложат краткосрочную и среднесрочную экспертную помощь, наметятся последующие направления сотрудничества.
Обоюдно отмечена важность обеспечения инклюзивности, активного участия различных политических сил и гражданского общества в процессах реформ.
Глава законодательного органа выразил признательность структурам СЕ за оказанную в самых различных сферах поддержку, а также готовность к дальнейшему взаимодействию.